Aqara Prezentuje Hub M3: Wieloprotokołowy Kontroler Matter

Aqara, wiodący dostawca produktów do inteligentnego domu, wprowadza Hub M3, najnowsze rozwiązanie w swojej serii centrów sterowania inteligentnym domem. Hub M3, oferujący zaawansowane połączenia, w tym Thread, Zigbee, Wi-Fi, Bluetooth i podczerwień, znacząco rozszerza ekosystem Aqary dzięki swojej zdolności do łączenia i zarządzania rosnącą liczbą urządzeń Matter, nie tylko od Aqary, ale także od różnych marek zewnętrznych*. Hub M3 będzie prezentowany na stoisku Aqary (Venetian Expo #53513) obok innych najnowszych rozwiązań i prototypów inteligentnego domu na targach CES 2024 w Las Vegas.

Budując na sukcesie Aqara Hub M2, M3 zachowuje kluczowe funkcje, takie jak funkcjonalność huba Zigbee i nadajnik podczerwieni (IR), i robi znaczny krok do przodu, włączając protokoły Thread i Bluetooth. To ulepszenie sprawia, że M3 jest wszechstronnym kontrolerem Matter i routerem brzegowym Thread, czyniąc go idealnym centrum sterowania dla bezproblemowego, lokalnego i przyszłościowego inteligentnego domu. M3 ma również podwójne pasmo Wi-Fi 2.4GHz/5GHz i połączenie Power over Ethernet (PoE) dla dodatkowej elastyczności i stabilności.

Hub M3 jest kamieniem węgielnym w ekosystemie Aqary zgodnym z Matter. Poza szerokim zakresem akcesoriów Aqary i gadżetów kompatybilnych z podczerwienią, użytkownicy mogą teraz integrować urządzenia Matter od innych firm z silnikiem automatyki Aqara Home, umożliwiając ujednoliconą i wszechstronną obsługę inteligentnego domu za pomocą tego jednego produktu. M3 będzie również umożliwiać kontrolowanie i automatyzację podłączonych urządzeń IR za pośrednictwem Aqara Home lub dowolnego ekosystemu Matter według wyboru użytkownika.

Hub M3 od Aqary jest zaprojektowany tak, żeby działać samodzielnie, bez potrzeby polegania na dużych serwerach w chmurze, co oznacza, że jest niezależny i mocny. Ma dużo miejsca na swoim dysku (eMMC) do przechowywania danych w sposób bezpieczny i szyfrowany, co oznacza, że wszystkie informacje są bezpieczne i tylko w nim. Dzięki temu, że przetwarza dane lokalnie, nie musi czekać na sygnał z internetu, co sprawia, że wszystko działa szybciej i bez opóźnień.

Hub M3 może też łączyć się z aplikacją Aqara Home przez lokalną sieć (LAN), co zapewnia, że możesz nadal kontrolować swój system Aqary nawet gdyby internet czy chmura miały problem. Co więcej, ma też fajną funkcję, która pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowych i przejmowanie kontroli przez nowy hub M3, jeśli ten główny przestanie działać.

W końcu, Hub M3 będzie wspierał połączenie między urządzeniami Aqara Thread, co pozwoli niektórym automatyzacjom działać nawet bez potrzeby posiadania huba. To wszystko daje ci płynne połączenie z urządzeniami, a także zwiększa bezpieczeństwo i prywatność twoich danych.

Dodatkowe zalety Huba M3 Aqara to:

• Dwukierunkowy, 360° nadajnik podczerwieni: M3 przesyła komendy i rozpoznaje, kiedy jest używany konwencjonalny pilot podczerwieni, co pozwala na lepsze wykrywanie stanu. Co więcej, może funkcjonować jako termostat AC, gdy jest połączony z czujnikiem temperatury od Aqary.

• Rozszerzone funkcje dla urządzeń Aqary: M3 służy jako mostek Matter dla klasycznych urządzeń Zigbee od Aqary** i daje dodatkowe funkcje urządzeniom Aqara Thread, takim jak regulowana czułość i alarm antywłamaniowy dla czujnika drzwi i okien Aqara P2.

• Mocny głośnik i niestandardowe dzwonki: M3 posiada potężny głośnik 95dB, który może być używany jako syrena systemu alarmowego Aqara Home lub do niestandardowych komunikatów głosowych.

• Skupienie na prywatności: M3 chroni prywatność użytkowników, ponieważ nie jest wyposażony w kamerę ani mikrofon. Wspiera również lokalne, szyfrowane od końca do końca przechowywanie dzienników urządzeń i danych użytkownika, zapewniając, że domowe wydarzenia pozostają prywatne.

• Elastyczny montaż: M3 zawiera uchwyt, śruby i naklejkę do elastycznych opcji montażu, od poziomego umiejscowienia po montaż na ścianie i suficie. Obsługiwane jest również łatwe łączenie z Aqara Home przez MagicPair.

Oczekuje się, że Hub Aqara M3 zostanie wprowadzony na rynek globalny w II kwartale 2024 roku.

  • Wsparcie dla urządzeń Matter od innych firm jest wdrażane etapami, a niektóre typy urządzeń mogą nie być obsługiwane w momencie premiery M3.

** Ze względu na brak specyfikacji Matter dla niektórych typów urządzeń, niektóre urządzenia Zigbee od Aqary nie mogą być eksponowane na Matter. Gdy urządzenie Zigbee od Aqary zostanie zmigrowane z huba Zigbee (np. Hub M2, M1S/M1S Gen 2, E1) do M3, musi być ponownie skonfigurowane w Matter i HomeKit.