Czujnik obecności FP2 w Polsce

Aqara, czołowy dostawca produktów dla inteligentnych domów, poszerza swoje szerokie portfolio czujników inteligentnych o wprowadzenie czujnika obecności FP2, rewolucyjnego sensora do precyzyjnego wykrywania obecności ludzi. Wyposażony w technologię radarową milimetrową (mmWave), FP2 eliminuje wiele niedogodności związanych z tradycyjnymi czujnikami ruchu na podczerwień (PIR) i umożliwia bardziej spersonalizowane i bogate doświadczenia w inteligentnym domu. Nowy czujnik jest już dostępny w sklepach Amazon należących do firmy, zarówno w Ameryce Północnej (USA, Kanada), jak i Europie (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania), oraz w wybranych sklepach na terenie Polski¹.

Dokładne wykrywanie obecności ludzi dostarcza kluczowych informacji dla spersonalizowanych automatyzacji inteligentnych domów, takich jak systemy monitorowania bezpieczeństwa domowego i zarządzania energią (np. automatyczne oświetlenie, klimatyzacja, kontrola urządzeń domowych). Czujnik obecności FP2 oparty na technologii mmWave stanowi ogromny krok naprzód w porównaniu z czujnikami ruchu PIR, gdyż wykrywa obecność osoby nawet przy minimalnym ruchu, jak oddychanie. Już nie będą występować frustrujące sytuacje, gdy inteligentne światła wyłączają się nieumyślnie, gdy czytamy książkę lub pracujemy przy biurku.

Ponadto, czujnik FP2 znacznie zwiększa precyzję wykrywania obecności ludzi, dzięki możliwości monitorowania wielu stref i celów jednocześnie. FP2 pozwala użytkownikowi zdefiniować nawet 30 stref w pomieszczeniu o powierzchni do 40 m². Na przykład, salon i jadalnia mogą być skonfigurowane jako oddzielne strefy z indywidualnymi automatyzacjami. Czujnik śledzi jednocześnie do 5 osób², umożliwiając kontrolowanie różnych stref w oparciu o bieżące położenie każdego członka rodziny. Na przykład, gdy dzieci opuszczają jadalnię i przenoszą się na sofę, można ściemnić światło w jadalni i włączyć telewizor, a jednocześnie utrzymać światło w kuchni, gdy ktoś zmywa naczynia.

Zaawansowane funkcje czujnika FP2 można także wykorzystać w platformach inteligentnych domów firm trzecich, takich jak Apple Home, Amazon Alexa, Google Home, Home Assistant³ i inne. Po skonfigurowaniu stref w aplikacji Aqara Home, konfiguracja stref może być zsynchronizowana z tymi platformami jako wiele czujników ruchu/obecności, co pozwala użytkownikom uruchamiać automatyzacje oparte na strefach z szerokim wachlarzem inteligentnych urządzeń domowych firm trzecich. Wsparcie dla nowego standardu inteligentnych domów, Matter, jest również planowane dla FP2 i zostanie dodane do urządzenia za pomocą kolejnej aktualizacji OTA⁴.

Oprócz precyzyjnego wykrywania obecności i automatyzacji wielostrefowych, FP2 posiada również wbudowaną funkcję wykrywania upadków⁵, które jest szczególnie ważne dla osób starszych, bardziej narażonych na obrażenia w wyniku upadków. Rodziny i opiekunowie mogą być powiadamiani zarówno przez lokalne syreny, jak i zdalne alerty, jeśli czujnik FP2 wykryje upadek, co pozwala im szybko zareagować i udzielić pomocy w razie potrzeby. Czujnik FP2 umożliwia wykrywanie upadków w domu w wygodny sposób, bez konieczności noszenia dodatkowych urządzeń na ciele. Jednocześnie, w przeciwieństwie do typowych kamer bezpieczeństwa, czujnik dostarcza istotnych informacji i danych bez naruszania prywatności osób.

Dzięki swojemu potężnemu sprzętowi, czujnik FP2 będzie w przyszłości mógł obsługiwać jeszcze bardziej zaawansowane funkcje, takie jak wykrywanie pozycji ciała, które rozpoznaje nie tylko upadki, ale także inne pozycje, takie jak stanie, siedzenie czy leżenie. Monitorowanie snu oraz wykrywanie częstotliwości oddechów również może być osiągnięte przy użyciu czujnika FP2. Te zaawansowane funkcje zostaną dodane do czujnika FP2 za pomocą przyszłych aktualizacji OTA⁴.

Aby uzyskać więcej informacji o czujniku obecności FP2, prosimy o odwiedzenie naszej strony produktowej.

¹. Dostępność produktu może różnić się w zależności od kanałów sprzedaży detalicznej i może być aktualizowana w każdej chwili. Zaleca się sprawdzenie rzeczywistej dostępności u lokalnych sprzedawców.
². Najlepsze rezultaty można osiągnąć, śledząc nie więcej niż 3 osoby.
³. Czujnik FP2 można dodać do Home Assistant za pomocą integracji HomeKit Controller.
⁴. Niektóre funkcje czujnika FP2, takie jak wsparcie dla Matter, wykrywanie pozycji ciała i monitorowanie snu, nie są dostępne w momencie wprowadzenia na rynek.
⁵. Czujnik obecności FP2 nie jest urządzeniem medycznym i może być używany wyłącznie do celów powiadamiania. Wymagany jest montaż na suficie w celu wykrywania upadków, a obszar monitorowania zmniejszy się, gdy FP2 jest montowany na suficie. W trybie wykrywania upadków wiele funkcji FP2 staje się niedostępnych, w tym pozycjonowanie stref i wykrywanie wielu osób.